2024 október12345678910111213141516171819202122232425262728293031

VANESSA-MAE

2019/ május/ 24, 20:00

Leírás

Vanessa-Mae 17 év után ismét Magyarországon koncertezik!

 

25 éve van a pályán és olyan karriert tudhat magáénak, amivel a kortárs művésztársai nem tudnak versenyezni. Vanessa-Mae elképesztő tehetsége már gyerekkorában nyilvánvalóvá vált, és aki hallotta őt játszani, megjósolta sikerét a klasszikus zene világában. Az ikonikus szupersztárt összehasonlították minden idők legnagyszerűbb művészeivel, de több milliós eladásával, felülmúlta korai csodálóinak legígéretesebb elvárásait is. A virtuóz napra pontosan 17 év után, májusban tér újra vissza Magyarországra!

 

Vanessa-Mae 196 év különbséggel, de ugyanazon a napon, mint a legendás hegedűművész, Nicolo Paganini, 1978. október 27-én született Szingapúrban, szingapúri édesanyától és thai apától. 4 éves korában adoptálta egy brit apa, ezért Londonba költözött. Itt vett kézbe először hegedűt, miután Szingapúrban csak zongorán játszott.  Tanárait lenyűgözte, ezért  nyolcévesen a Pekingi Zenei Konzervatóriumba került, ahol Lin Yao Ji professzortól tanulhatott. Ezután Vanessa visszatért Londonba, immár kész virtuózként csatlakozott a Londoni Királyi Zeneakadémiához, ahol folytatta technikájának csiszolását.

 

A világ számára 1988-ban vált ismertté. A németországi Schleswig Holstein Fesztiválon szenzációs fogadtatásban volt része. Még ugyanebben az évben az Egyesült Királyságban is bemutatkozott a Filharmonikai Zenekarral. Sikerei meghozták számára a „világjáró” státuszt is, több zenekarral adott koncertet a Föld minden pontján. Koraérettsége lenyűgözte a közönséget és a kritikusokat. Ő lehetett az első művész, aki a Szingapúri Szimfonikus Zenekarral játszhatott első európai turnéjuk során. Csajkovszkij hegedűkoncertjével pedig elérte, hogy a kritikusok szuperlatívuszokban beszéljenek róla. 1991-ben, mindössze 12 évesen elhívták a London Mozart Players zenei társulat közel-keleti turnéjára, ezzel ő lett a legfiatalabb szólista, aki a zenekarral játszott.

 

13 éves korára már három, nagyra értékelt klasszikus albumot is rögzített. Ezek olyan széleskörű repertoárt tartalmaztak, mint Csajkovszkij és Beethoven mestermű koncertjei, Paganini, Wieniawski és Sarasate virtuóz darabjai egy új megvilágításban, vegyítve a klasszikus műfajt a poppal.

 

15 évesen már az első pop albumán dolgozott, és egy teljesen új zenei kategóriát teremtett. A The Violin Player album 1995-ben került a piacra, és a 16 éves Vanessa gyorsan milliók kedvence lett. Bátran használta hangszerét, ezzel új stílust teremtve, ami ugyan a tradicionálisabb kritikusok tetszését nem feltétlen nyerte el, de az a hihetetlen népszerűség, ami a zenéjét körbevette világszerte, új kapukat nyitott meg nem csak Vanessa számára, de rengeteg új művész számára is, akik az ő nyomdokaiban szerettek volna járni.

 

Mára több mint 10 millió eladott albuma van, 40-nél több nemzetközi címet zsebelt be -pop és klasszikus darabjaival. Koncertfelvételeit több mint 100 országban sugározzák. Számos neves előadóval dolgozott együtt, Janet Jacksontól egészen Prince-ig.

 

MŰVÉSZI TEVÉKENYSÉGEK

 

Turnék

Vanessa-Mae egy dinamikus előadó, aki élő koncertjeivel már több alkalommal is körbejárta a világot. 50-nél is több országban lépett fel, köztük olyan helyeken, mint a Kreml Palota Moszkvában, a londoni Hyde Park, vagy az Akropolisz Athénban.

 

Különlegességek

Nem csak a legillusztrisabb koncerthelyszíneken játszott, Vanessa-Mae folyamatosan új helyeket néz ki magának, és új embereknek mutatja meg a zene szépségét.

 

Összehozva a zenét és a sportot, Vanessa játszotta a himnuszt a Wrigley Field-en, az alpesi sí világbajnokságon, fellépett a Salt Lake City-ben rendezett téli paralimpia megnyitóünnepségén, az Amsterdam Arénában és a melbourne-i Formula-1-es verseny előtt is.

 

 Sztárvendégként játszott a Londoni Bach Közösség koncertjén, amelyet Károly Herceg szervezett a St. James Palotában Bach halálának 250. évfordulójára.

 

Az Egyesült Államokban a Times Square-en spontán felugrott egy taxira, hogy azon játsszon – ez a videó amúgy felrobbantotta az internetet.

 

A híres, befagyott St. Moritz-tó felszínén elsőként tartott koncertet, ráadásul egy 2500 méteres hegyről lecsúszva érkezett a színpadra.

 

London szívében, a Leicester Square-en segített megünnepelni a Kínai Újévet is egy élő koncerttel.

 

Törekvése, hogy ledöntse a határokat a zene világában, rengeteg új, hűséges rajongót hozott számára kortól, nemtől és bőrszíntől függetlenül.

 

Egyetlen külföldi művészként hívták meg a Happy Valley versenypályára, amikor Hong Kong-ot Kínához csatolták.

 

A zenén túl

Azon kívül, hogy bemutatta hegedűtudását több millió embernek, Vanessa-Mae általános megjelenése túlmutat a zenén. 16 évesen, rekorderként került be az Oxford Unionba, később pedig a Cambridge Unionba is. Az első zenészként szerepelhetett Sir David Frost vasárnapi politikai magazinjában a BBC TV-n. Futott az olimpiai lánggal Londonban, a láng Pekingbe tartó útja során. Munkássága számos dokumentumfilm és hír témájának adott ihletet.

 

Jótékonykodás

Világszerte támogat jótékony szervezeteket, Kenyában és Kambodzsában is forgatott, hogy TV-kampányokkal hívja fel a figyelmet az alapítványi támogatásokra. Szoros együttműködésben dolgozik a Vörös Kereszttel, és nagykövete a Cruelty Free International-nek, ahol az állatokon végzett kísérletek ellen kampányol.

 

Film

Vanessa-Mae több film-projektben is részt vett. Saját, némafilmjét egyik saját albumára, a The Original Four Seasons-re alapozta. Dolgozott a Disney-vel a Mulan zenéjén. Első szerepét az ABC Arabian Nights című filmjében játszotta, amihez Vangelis írt zenét neki. Később ez a darab a Choreography albumra is felkerült, és Oliver Stone is felhasználta egyik filmjéhez.

 

TV

Vanessa-Mae volt a témája a BBC egyik dokumentumfilmjének, amely a különleges tehetségének kapcsolatát vizsgálja az öröklés-környezet vitában. Vanessa továbbá zsűriként szerepelt a Popstar to Opera Star tehetségkutatóban.

 

Divat

A People magazin beválasztotta az “50 legszebb ember” közé, a Now magazin a “Top 100 szépség” közé és az FHM a “Világ 100 legszexibb nője” közé. Vanessa a legtöbb komoly magazinban szerepelt már, és dolgozott a legjobb fotósokkal. Párizsban szenzációt váltott ki, amikor Jean-Paul Gaultier showján egy esküvői ruhában kezdett el hegedülni a kifutón.

 

Sport

Vanessa-Mae másik szenvedélye a síelés, és thai származása révén az ő színeikben jutott ki a 2014-es téli olimpiára. A NOB pedig felkérte, hogy legyen a kulturális szakértőjük.

 

A sztár jóval több tehát, mint egy hegedűvirtuóz. Egy olyan különleges ember és művész, aki mindenkiben nyomot hagy. És Ön már látta élőben játszani? Ha igen, akkor azért, ha nem, akkor épp emiatt érdemes megnéznie a budapesti koncertet!

 

Várjuk szeretettel!